- Hide menu

03.03.2019 r., Promocja łowiectwa na Kaziukach

W dniu 03.03.2019 r. na placu parafialnym przy kościele Św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Św. odbyły się „Kaziuki”, nawiązujące, poprzez swojego patrona, do tradycyjnych Wileńskich Kaziuków.

Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się Wilnie w dzień św. Kazimierza. W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.

Ostrowieckie uroczystości wpisują się w jubileusz 35-lecia istnienia parafii. Na uczestników czekały występy artystyczne, regionalne potrawy, wyroby rękodzielnicze, wielkanocne ozdoby i dania z dziczyzny. Uroczystości odpustowe w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki zainaugurowała suma o godzinie 12. Po niej odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem.

W jarmarku oprócz Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim brały również udział inne zaprzyjaźnione Koła Łowieckie, tj. KŁ „Dzik” z Ćmielowa oraz KŁ „Bażant” z Dwikóz.

Były grane sygnały łowieckie, degustacja wyrobów z dziczyzny jedną z największych atrakcji była degustacja pieczonego dzika. W trakcie całej imprezy zostały przeprowadzane konkursy z nagrodami dla dzieci organizowane przez HKŁ „Dudek”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa trofeów łowieckich, przy których chętnie pozowały do zdjęć dzieci. Zarówno te małe jak i trochę większe.

tekst i zdjęcia Łukasz Dziekan