- Hide menu

06.03.2022 r., Kaziuki ostrowieckie w cieniu wojny

W niedzielę, 6 marca 2022 r. na placu parafialnym przy kościele Św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Św. po raz kolejny już w historii parafii odbyły się „Kaziuki”, nawiązujące, poprzez swojego patrona, do tradycyjnych Wileńskich Kaziuków. Kaziuki to jedno z barwniejszych wydarzeń kulturalnych w Wilnie, będących także pożegnaniem z zimą. To właśnie w Wilnie znajduje się Sanktuarium Świętego Kazimierza Królewicza i właśnie tam szukać należy genezy Kaziuków.

Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się Wilnie w dzień św. Kazimierza. W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.
Podczas Ostrowieckich Kaziuków było coś dla ciała, dla oczu i uszu ale przede wszystkim skupiono się na sferze duchowej. W obchodach brali udział członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, którzy przedstawili m.in. pokaz walk rycerskich. Odbył się również jarmark rękodzielniczy, gastronomiczny, prezentacje Kół Łowieckich. Organizatorzy przygotowali również moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na uczestników czekały występy artystyczne, regionalne potrawy, wyroby rękodzielnicze i wielkanocne ozdoby. Na scenie swoje zdolności zaprezentowali między innymi członkowie scholi parafialnej.

Swój aktywny wkład w organizację Kaziuków wniosły również Koła Łowieckie. Oprócz Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego w Kaziukach brały również udział Koło Łowieckie „Dzik” z Ćmielowa i Koło Łowieckie „Bażant” z Dwikóz.

Tegoroczne Kaziuki dedykowane były osobom pokrzywdzonym konfliktem zbrojnym, który toczy się w Ukrainie. Wierni zwrócili swe modlitwy ku Ukrainie a także podjęli szereg działań wspierających ofiary wojny. W działania te aktywnie włączyli się również myśliwi. Koła Łowieckie oprócz wystawy trofeów łowieckich, przy których chętnie pozowały do zdjęć osoby w każdym wieku oraz mogły dotknąć futer borsuka czy dzika, przygotowały jedną z największych kaziukowych atrakcji którą była degustacja potraw z dziczyzny. Przygotowane z dziczyzny potrawy szybko zgromadziły długie kolejki chętnych do ich degustacji.

Na stoiskach kół łowieckich przeprowadzono też zbiórkę datków dla poszkodowanych. Był to przykład jednej z wielu akcji myśliwych wspierających ofiary wojny. Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu prowadził w ostatnim czasie bardzo aktywne działania na rzecz dzieci z domu dziecka w Mariupolu, włącznie z pomocą na miejscu i w czasie ich późniejszej ewakuacji.

Sądząc po pozytywnych reakcjach i zainteresowaniu ludzi takie działania kół łowieckich z pewnością przyczyniają do poprawy wizerunku łowiectwa, a bezpośrednie rozmowy z myśliwymi pozwalają im zapoznać się z pewnymi aspektami łowiectwa, które są zupełnie pomijane w mediach.