- Hide menu

07.10.2018 r., XII Hubertus Świętokrzyski


Stolica województwa świętokrzyskiego kolejny już raz stała się miejscem obchodów święta myśliwych i leśników. XII Hubertus Świętokrzyski rozpoczął się uroczystą mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Godną oprawę mszy zapewniał Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego „Capella Zamku Rydzyńskiego”.

Następnie uczestnicy imprezy, tworząc imponującą defiladę, przeszli ulicami Kielc na Stadion Leśny. Paradę Świętego Huberta prowadzili kawalerzyści z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich za którymi podążali myśliwi z psami, Strażacka Orkiestra Dęta z Daleszyc oraz poczty sztandarowe kilkudziesięciu kół łowieckich. Wśród uczestników był także poczet sztandarowy Hutniczego Koła Łowieckiego nr 2 „Dudek” w Ostrowcu Św., który sformowali koledzy Ryszard Spotowski, Tomasz Łagowski i Krzysztof Chlewicki oraz kilkunastu członków Koła.

Część oficjalną uroczystości na stadionie otworzyli wspólnie Jarosław Mikołajczyk, Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kielcach oraz Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Po czym nastąpiła dekoracja zasłużonych dla łowiectwa medalami i odznaczeniami. W tym roku najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złomem” udekorowane zostały koła łowieckie: „Pionier” z Kazimierzy Wielkiej oraz „Szarak” ze Stopnicy, a Medalem Świętego Huberta Koło Łowieckie nr 9 „Sokół” z Kielc. Srebrnymi Medalami Zasługi Łowieckiej uhonorowano Koło Łowieckie nr 18 „Szarak” z Kielc oraz Koło Łowieckie nr 1 „Łoś” ze Starachowic. Złotym Medalem „Zasłużony dla łowiectwa Kielecczyzny” uhonorowani zostali myśliwi z Koła Łowieckiego „Knieja” z Kielc, srebrny zaś trafił do działoszyckiego Koła Łowieckiego „Szarak”.

XII „Hubertus Świętokrzyski” obfitował w wydarzenia, które przyciągnęły nie tylko myśliwych, ale również osoby nie związane z łowiectwem i wielu zainteresowanych mieszkańców.

Prezentacja i pokaz ptaków drapieżnych przygotowany został przez sokolników skupionych w Grupie Sokolniczej „Rabiec”, ale ptaki łowcze można było zobaczyć również na stoisku Szkoły Leśnej w Zagnańsku.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład na temat psów myśliwskich. Jednym z jego uczestników był nasz kolega Grzegorz Domagalski ze swoją Boni.

Było też bardzo liczne grono rękodzielników i twórców sztuki ludowej, na gości czekały stoiska z pamiątkami, ubiorami i akcesoriami łowieckimi. Zadbano także o szeroko pojętą edukację przyrodniczą. Swoje punkty informacyjne miały m.in.: Lasy Państwowe, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych a także Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku.

O oprawę muzyczną imprezy zadbały zespoły „Wernyhora” i Zespół Reprezentacyjny Polskiego Związku Łowieckiego „Capella Zamku Rydzyńskiego”.

fot. Łukasz Dziekan

error: Zawartość chroniona!