W dniu 08.03.2020 r. na placu parafialnym przy kościele Św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Św. już po raz drugi w historii parafii odbyły się „Kaziuki”, nawiązujące, poprzez swojego patrona, do tradycyjnych Wileńskich Kaziuków. Kaziuki to jedno z barwniejszych wydarzeń kulturalnych w Wilnie, będących także pożegnaniem z zimą. To właśnie w Wilnie znajduje się Sanktuarium Świętego Kazimierza Królewicza i właśnie tam szukać należy genezy Kaziuków.
Parafia św. Kazimierza Królewicza, jedyna taka w całej diecezji sandomierskiej, kończy obchody 35-lecia istnienia. Z okazji corocznego wspomnienia tego świętego po raz drugi zorganizowano Kaziuki Ostrowieckie. Uroczysty odpust to dla parafii wielkie święto, celebrowane w niezwykły sposób.
Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się Wilnie w dzień św. Kazimierza. W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim. W okresie międzywojennym pochód otwierał przebrany za św. Kazimierza wilnianin.
Uroczystości rozpoczęły się już w sobotę od koncertu na fletni pana w wykonaniu Piotra Buchalskiego a po wieczornej Mszy Świętej wykład „Panno Święta co w Ostrej świecisz Bramie. Muzyka Stanisława Moniuszki.” autorstwa profesora Stanisława Dąbka, profesora Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Utwory poetyckie z epoki romantyzmu deklamowała aktorka teatralna i filmowa – Katarzyna Zielińska-Jaworska.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła uroczysta msza święta w której wziął udział sam królewicz Kazimierz, który podczas mszy siedział na tronie. W kościele uroczyście poświęcono dwa ołtarze boczne, jeden z wizerunkiem Matki Boskiej Fatimskiej, drugi z wizerunkiem św. Kazimierza. Poświęcono także fresk w ołtarzu głównym. Po eucharystii na placu kościelnym rozpoczęły się Kaziuki Ostrowieckie. Rozpoczął je koncert grupy ukraińskich tenorów Leon Voci. Odbył się również jarmark rękodzielniczy, gastronomiczny, prezentacje Kół Łowieckich. Organizatorzy przygotowali również moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Na uczestników czekały występy artystyczne, regionalne potrawy, wyroby rękodzielnicze, wielkanocne ozdoby, pokazy tańców dworskich, walk białą bronią, konkursy i zabawy, punkty profilaktyczne.
Swój aktywny wkład w organizację Kaziuków wniosły również Koła Łowieckie. Oprócz Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim brały również udział inne zaprzyjaźnione Koła Łowieckie, tj. Koło Łowieckie „Dzik” z Ćmielowa, Koło Łowieckie „Bażant” z Dwikóz i Koło Łowieckie „Łoś Łoniów”.
Koła Łowieckie oprócz wystawy trofeów łowieckich, przy których chętnie pozowały do zdjęć osoby w każdym wieku oraz mogły dotknąć futer borsuka czy dzika, atrakcji i konkursów dla dzieci przygotowały jedną z największych kaziukowych atrakcji którą była degustacja potraw z dziczyzny. Przygotowana w kuchni polowej grochówka czy pieczone dziki szybko zgromadziły długie kolejki chętnych do ich degustacji.
Sądząc po pozytywnych reakcjach i zainteresowaniu ludzi takie działania kół łowieckich z pewnością przyczyniają do poprawy wizerunku łowiectwa, a bezpośrednie rozmowy z myśliwymi pozwalają im zapoznać się z pewnymi aspektami łowiectwa, które są zupełnie pomijane w mediach.
Tekst i fotografie: Łukasz Dziekan.