- Hide menu

27.10.2018 r., II Hubertus Ostrowiecki

Już po raz drugi Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski wraz z kołami łowieckimi dzierżawiącymi obwody łowieckie w obszarze jego działalności zorganizowały Hubertusa Ostrowieckiego. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. Św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim, której towarzyszyła specjalna oprawa obfitująca w wiele myśliwskich akcentów. Był to zarówno wystrój otoczenia ołtarza, dary ołtarza jak i oprawa sygnalistyczna w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Mszę św. koncelebrowali proboszcz parafii ks. Marek Dzióba oraz kapelan myśliwych, wicedziekan ks. Dariusz Kowalski. Dla myśliwych Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Św. była to uroczystość tym bardziej podniosła, że msza była również odprawiana w intencji myśliwych i ich rodzin z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Koła.

Po mszy św. uczestnicy zebrali się ponownie przed Starostwem Powiatowym w Ostrowcu Św. skąd poczty sztandarowe, uczestnicy i zaproszeni goście przeszli na ostrowiecki Rynek. W obchodach uczestniczyły delegacje: HKŁ „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ „Dzik” w Ćmielowie, KŁ „Jarząbek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ „Krępianka” w Lipsku, KŁ „Ludowe” w Opatowie, KŁ „Muflon” w Ostrowcu Świętokrzyskim, KŁ NR 1 w Jakubowicach, KŁ „Ponowa” w Karczmie Miłkowskiej, KŁ „Pustułka” w Ożarowie, KŁ „Rosomak” w Radomiu i KŁ „Szarak” w Radomiu.

Na Rynku uroczystość poprowadził Tomasz Marcinowski, prezes KŁ „Jarząbek”. Przemawiający w dalszej kolejności Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adam Podsiadło zwracał uwagę, że obchody są nie tylko integracją środowiska, ale też zwróceniem uwagi na rolę myśliwych w gospodarowaniu zwierzyną łowną. Święto ma też na celu pokazanie darów lasu, zachęcanie do tego co zdrowe i piękne, ale też zwrócenie uwagi na rolę myśliwych oraz leśników w tradycji łowieckiej, która stanowiła o wielkości Polski, upamiętniając 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Dalszą część uroczystości stanowiło krótkie przedstawienie zebranych kół łowieckich i nadleśnictwa, połączone z prezentacją sztandarów.

Następnie myśliwi Mateusz Dąbek i Roman Kocjan wraz z Pawłem Nowakiem, który wystąpił w roli narratora, przedstawili pokaz wabienia zwierzyny i odgłosów rykowiska.

Kolejnym punktem uroczystości był pokaz psów ras myśliwskich, który prowadził Andrzej Kołbut. Swoich czworonożnych towarzyszy łowów licznie zaprezentowali z pomocą rodzin myśliwi i stażysta HKŁ „Dudek”: Waldemar Chwistek, Grzegorz Domagalski oraz Remigiusz Miaz.

W ramach realizowanego projektu „Dobre z lasu” uczestnicy mogli degustować dziczyznę, lemoniadę z owoców leśnych oraz inne leśne przysmaki.

Zwieńczeniem obchodów na ostrowieckim Rynku był koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Istniejący od 2013 r. zespół tworzą leśnicy, pasjonaci muzyki myśliwskiej. Kierownikiem zespołu został grający na rogu parforce Roman Noworycki z Nadleśnictwa Stąporków. Reszta muzyków gra na rogach pless.

Druga część uroczystości odbyła się w restauracji „Panorama”, gdzie uczestnicy wysłuchali m.in. wykładu ks. dr. hab. Jacka Łapińskiego pt. „Etyka ochrony zwierząt”.

fot. Łukasz Dziekan

error: Zawartość chroniona!