- Hide menu

29.09.2024 r., VIII Hubertus Ostrowiecki


„Hubertus Ostrowiecki” wraz z trochę nietypową porą jego organizacji na stałe zagościły w kalendarzu imprez myśliwskich. W obawie o niekorzystne warunki atmosferyczne jakie mogłyby panować na początku listopada komitet organizacyjny tegorocznego Hubertusa postanowił zorganizować go już 29 września 2024 r.
Ósma już edycja „Hubertusa Ostrowieckiego” ponownie zorganizowana została przy kościele p.w. Świętego Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, a jej organizatorem znowu były koła łowieckie gospodarujące na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Przebieg i rozmach imprezy nie różnił się znacząco od poprzednich edycji. Mszę świętą równie tradycyjnie koncelebrowali: ks. prałat Franciszek Berak, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach i kapelan świętokrzyskich myśliwych wraz z proboszczem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza ks. Markiem Dzióbą. Mszy towarzyszyła specjalna oprawa obfitująca w wiele akcentów myśliwskich. Był to zarówno wystrój otoczenia ołtarza, dary ołtarza jak i oprawa sygnalistyczna, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”.

Uroczystość zgromadziła delegacje i poczty sztandarowe kół łowieckich, przedstawicieli władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Kielc w osobach Jarosława Mikołajczyka, Krzysztofa Puchały i Janusza Mazura. Z uwagi na organizację kolonii dla dzieci z terenów objętych powodzią w uroczystości nie mógł uczestniczyć Łowczy Okręgowy z Tarnobrzega Robert Bąk.

Wśród pozostałych uczestników byli m.in. Poseł Andrzej Kryj, Starosta Ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, Przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec, Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda-Dudek, Wójt Gminy Bodzechów Jerzy Murzyn, Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Przemysław Jakubiński.

W imprezie wzięły udział, m.in.: KŁ „Jarząbek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, HKŁ „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Dzik” z Ćmielowa, KŁ „Góra Chełmowa” z Rudek, KŁ „Muflon” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Bażant” z Dwikóz, KŁ „Nemrod” z Małyszyna Dolnego, KŁ „Rosomak” w Radomiu, KŁ „Hubert” ze Starachowic i KŁ „Ponowa” z Karczmy Miłkowskiej. Koła wystawiły poczty sztandarowe lub zorganizowały stoiska na których można było podziwiać trofea myśliwskie, wystawę zdjęć o tematyce łowieckiej, czy wreszcie skosztować różnorodnych potraw z dziczyzny.

Hutnicze Koło Łowieckie „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawiło poczet sztandarowy w skład którego weszli: sztandarowy – Remigiusz Miaz oraz Julian Budziński i Jacek Iżak jako asysta pocztu i jak co roku przygotowało stoisko z atrakcjami dla młodych i trochę starszych sympatyków łowiectwa. Bardzo duży wkład w przygotowanie i wystrój stoiska miał kol. Remigiusz Miaz, którego mocno wspierała w tym małżonka Renata. Odwiedzających mogły zaciekawić bibeloty o tematyce łowieckiej oraz piękna dubeltówka czarnoprochowa. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie rysunkowym oraz konkursie wiedzy o środowisku.
Bardzo dużym zainteresowaniem na stoisku HKŁ Dudek cieszyła się kolekcja łusek i nabojów dekoracyjnych przygotowana przez kol. Tomasza Łagowskiego, uzupełniona fachową wiedzą i opowieściami z zakresu broni palnej i balistyki. Wiele osób z zaciekawieniem oglądało łuski od popularnych „kałasznikowów”, „pepesz” i „.357” oraz współczesnych nabojów wojskowych i myśliwskich. Bezpiecznie można było obejrzeć pociski wojskowe i porównać z myśliwskimi a także dowiedzieć się, co faktycznie „wylatuje z lufy”.
Ukoronowaniem atrakcji na stoisku „Dudka” był poczęstunek gulaszem z kozła.

Swoje stoiska zorganizowały również Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Leśnicy opowiadali na czym polega ich praca i jakie skarby skrywają ostrowieckie lasy, a myśliwi z Klubu Kolekcjonera zaprezentowali ogromny zbiór ciekawostek związanych z łowiectwem.

Po uroczystej mszy świętej dalsza część uroczystości, równocześnie z prezentowanymi na stoiskach atrakcjami, odbywała się na placu przykościelnym i zlokalizowanej tam scenie.

Myśliwi oraz leśnicy usłyszeli wiele gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości, wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy i kierownicy wielu jednostek wojewódzkich czy powiatowych.

Wzorem poprzednich lat podczas „Hubertusa Ostrowieckiego” wręczono odznaczenia łowieckie dla myśliwych. „Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej” zostali odznaczeni: ks. Marek Dzióba i Stanisław Ogorzałek z Koła Łowieckiego Nr 2 „Hubert” ze Starachowic. Brązowe medale „Zasłużony Dla Łowiectwa Kielecczyzny” otrzymali: Jacek Karbowniczak z Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Remigiusz Miaz z Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Ryszard Chojnacki z Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim i Marian Bukała Koła Łowieckiego „Muflon” w Ostrowcu Świętokrzyskim, dla którego medal odebrał jego syn, również myśliwy, Marian Bukała.

Zaproszeni przedstawiciele samorządów i jednostek współdziałających otrzymali z kolei od organizatorów upominki okolicznościowe.

Na wielu stoiskach ustawione były puszki do których zbierano pieniądze dla powodzian. Łącznie zebrano 2724,50 zł, które zostały w całości wpłacone do Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu Świętokrzyskim jako darowizna Komitetu Organizacyjnego VIII Hubertusa Ostrowieckiego.

Kolejna edycja „Hubertusa Ostrowieckiego” potwierdziła też, że największą atrakcją dla wszystkich odwiedzających były darmowe dania z dziczyzny serwowane prawie na wszystkich stoiskach kół łowieckich. Przy pieczonych dzikach, bigosach, wędlinach i innych wyrobach z dziczyzny momentalnie tworzyły się długie kolejki.


error: Zawartość chroniona!