- Hide menu

31.08.2024 r., Myśliwskie akcenty na dożynkach powiatowo-gminnych w Bałtowie


W tym roku w rolnicy, sadownicy, działkowcy, pszczelarze i myśliwi obchodzili powiatowe Święto Plonów w dniu 31 sierpnia w Bałtowie. Obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele w pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie pod przewodnictwem ks. kan. Grzegorza Stępnia. Następnie barwny korowód, przy akompaniamencie Strażackiej Orkiestry Dętej z Kunowa, ze sztandarami: Powiatu Ostrowieckiego, PSL, PSP w Bałtowie, Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek”, KŁ „Jarząbek”, KŁ „Muflon”, KŁ „Szarak”, KŁ „Rosomak”, KŁ „Góra Chełmowa”, Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, OSP w Bałtowie, OSP Lemierze i OSP Nietulisko, wieńcami dożynkowymi i wszystkimi uczestnikami dożynek udał się na Pałacowe Wzgórze w Bałtowie.

W skład pocztu sztandarowego wystawionego przez HKŁ „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, weszli kol. Remigiusz Miaz jako sztandarowy oraz kol. Julian Budziński i kol. Marcin Rysiak jako asysta pocztu.

Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Ostrowiecki Agnieszka Rogalińska i Wójt Gminy Bałtów Hubert Żądło, którym Starostowie Dożynek Aneta i Artur Zielińscy przekazali symboliczny chleb dożynkowy.

Wśród gości byli: poseł Andrzej Kryj, przedstawiciele władz województwa – wicemarszałek Grzegorz Socha, radna sejmiku Jolanta Madioury, wicestarosta Łukasz Dybiec, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członkowie zarządu: Robert Rogala i Piotr Maj, a także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji wojewódzkich, powiatowych, samorządowcy, rolnicy i licznie przybyli mieszkańcy okolicznych gmin. Nie zabrakło także kół gospodyń wiejskich i zespołów śpiewaczych reprezentujących wszystkie gminy powiatu ostrowieckiego.

Oprócz wystawienia pocztów sztandarowych koła łowieckie przygotowały również namioty wystawowe w których można było podziwiać okazałe trofea łowieckie, bibeloty o tematyce łowieckiej, zdjęcia a nawet zabytkową broń myśliwską. Były atrakcje dla dzieci jak również, ciesząca się ogromną popularnością, degustacja potraw z dziczyzny. Z takiej formy promocji łowiectwa skorzystały: Koło Łowieckie „Jarząbek”, Hutnicze Koło Łowieckie „Dudek” i Koło Łowieckie „Muflon” z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Koło Łowieckie „Szarak” i Koło Łowieckie Leśników „Rosomak” z Radomia.

Część oficjalna dożynek była okazją do wręczenia odznaczeń „Zasłużony dla rolnictwa” dla rolników oraz osób związanych z rolnictwem. W gronie osób odznaczonych znaleźli się również myśliwi. Byli to: kol. Eugeniusz Dreger i kol. Witold Sienniak, reprezentujący Hutnicze Koło Łowieckie „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, kol. Łukasz Białowąs, przedstawiciel Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, kol. Piotr Dziułka z Koła Łowieckiego „Góra Chełmowa” w Rudkach oraz kol. Jan Szczygieł i kol. Edward Wilusz z Koła Łowieckiego „Dzik” w Ćmielowie.

Po dekoracji myśliwych, głos w imieniu odznaczonych zabrał kol. Eugeniusz Dreger, Prezes HKŁ „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, który podziękował za wyróżnienie i docenienie roli myśliwych w prowadzeniu gospodarki łowieckiej i jej wpływu na funkcjonowanie rolnictwa. Oprócz redukcji pogłowia dzików, wpisującej się w walkę rolników z ASF, podał również inne, konkretne przykłady w których ingerencja myśliwych jest nieodzowna w trosce o ograniczanie szkód w uprawach rolnych. Wyjaśnił także, dlaczego fałszywie interpretowane przez obecne kierownictwo Ministerstwa Środowiska i organizacje uzurpujące sobie prawo do nazywania się organizacjami ekologicznymi pojęcie bezwzględnej ochrony przyrody i likwidacja łowiectwa nie przyniesie spodziewanych efektów.

W dalszej kolejności nastąpiło tradycyjne ośpiewanie wieńców dożynkowych przez zespoły śpiewacze i Koła Gospodyń Wiejskich z gmin powiatu ostrowieckiego. Wieńce z gminy Bałtów ośpiewał zespół „Bałtowianie”, wieniec Gminy Ostrowiec przygotowała Renata Kiszka a ośpiewało KGW Bodzechów, wieniec gminy Bodzechów przygotowało i ośpiewało KGW Bodzechów, wieniec gminy Ćmielów przygotował i ośpiewa Zespół Borianki, wieniec gminy Kunów przygotował i ośpiewał Zespół Kunowianie, natomiast wieniec gminy Waśniów wykonało KGW Grzegorzowice a ośpiewało KGW „Witosławianki” wraz z kapelą Jana Kowalskiego z Witosławic.

Muzycznymi atrakcjami wieczoru były koncerty zespołów „Future Folk”, „Jorrgus” oraz „Szybkie Chłopy”. Zwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna przy muzyce DJ Luka Band.

Nie sposób nie nadmienić, że kol. Hubert Żądło, Wójt Gminy Bałtów i współorganizator dożynek także jest myśliwym i zadbał o wiele smakowitych akcentów myśliwskich w trakcie obchodów.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Dziekan

error: Zawartość chroniona!