W dniu 26 listopada 2024 r. w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się Gala wręczenia nagród XXIX Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego.
Konkurs, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego i redakcję „Łowca Polskiego”, należy do najstarszych tego typu wydarzeń nie tylko w naszym kraju, lecz także na świecie. Jego historia sięga międzywojnia – po raz pierwszy został rozpisany w 1926 r., a już w 1934 r. triumfował w nim Włodzimierz Puchalski (miał wówczas 25 lat, do wybuchu wojny zwyciężał sześciokrotnie). Po 1945 r. mistrz zasiadł w jury, a od 1995 r. konkurs nosi Jego imię.
Obecna edycja była wyjątkowa z kilku względów. W 2024 r. przypada 115. rocznica urodzin i 45. rocznica śmierci patrona konkursu, a „Łowiec Polski”, jedno z najstarszych w Europie pism poświęconych aktywnej ochronie przyrody, z którym Włodzimierz Puchalski pozostawał związany przez blisko pół wieku, świętuje 125-lecie.
W tym roku udział w konkursie wzięło blisko 90 fotografów, którzy przesłali prawie 600 zdjęć.
Zdobywcą Grand Prix został Artur Kokociński, autor zdjęcia zatytułowanego „Taniec godowy”, a przedstawiającego tokującego koguta bażanta.
W rywalizacji uczestników do lat osiemnastu bezkonkurencyjny okazał się Maksymilian Paczkowski, który nadesłał zdjęcie „Zew poranka”. Drugie miejsce, za fotografię pod tytułem „Samotny król”, przypadło Szymonowi Bartołdowi. Na podium stanął także Krzysztof Stachera, który nadsyłając zdjęcie „Kaczorek w rzęsie”.
W kategorii „Piękno” tryumfował Patryk Kurc, który sfotografował niedźwiedzia brunatnego a pracę nazwał „Janosik”. Drugą lokatę zdobyła Patrycja Ożarowska za zdjęcie „Powstanie”, ukazujące kolejny z symboli polskiej przyrody – żubra. Trzecie miejsce wywalczył Radosław Makowczyński za „Dzika w płomieniach”.
W kategorii „Ruch” tryumfował zdobywca Grand Prix Artur Kokociński. Drugie miejsce przypadło Łukaszowi Łukasikowi za zdjęcie „Wydrzy sus”, a trzecie Patrykowi Kurcowi, autorowi pracy „Stracie tytanów”.
W kategorii „Sceny myśliwskie” drugą nagrodę zdobył Paweł Kreft za fotografię „Pióro” a trzecie miejsce zajął Bartosz Ćmiel za „Samotnię”.
W plebiscycie internautów zwyciężył Dawid Dziadolik, autor fotografii „Mazury garbate”, przedstawiającej scenę z rykowiska.
Jury konkursu przyznało też wyróżnienia a ich zdobywcami zostali: Radosław Dominowski, za „Wieczorne polowanie”, Adrian Czech, za „Króla”, Jagoda Wnęczak, za „Wodne lustro”, Jarosław Klej, za „Mróz”, Kacper Borkowski, za „Na pozór piękna rodzina”, Kamil Rogowski, za „Króla puszczy”, Łukasz Zalwert, za „W biegu”, Marek Olesiewicz, za „Wrzosy” oraz Remigiusz Wojtera, za „Gęgawę”.
Miałem przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości jako laureat Konkursu i zdobywca I miejsca w kategorii „Sceny myśliwskie” za pracę „Myśliwska galeria”.
Zdjęcie zostało wykonane podczas polowania indywidualnego 27 sierpnia 2022 r. o godzinie 05:55 z ambony „Batugówka” w Chmielowie.
To już kolejne moje zdjęcie wyróżnione w tym konkursie i druga wygrana w tej kategorii z rzędu.
W gali uczestniczyły wybitne osobistości, w tym były prezydent RP Bronisław Komorowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, redaktor naczelny „Łowca Polskiego” Bartosz Marzec, a także Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego.
Oprawę artystyczną Gali zapewniła m.in. Capella Zamku Rydzyńskiego, Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej przy Zarządzie Głównym PZŁ. To był wieczór pełen wzruszeń, inspiracji i podziwu dla piękna przyrody uchwyconego w obiektywach najlepszych fotografów.
Łukasz Dziekan
Relacja z Gali: