- Hide menu

Konkurs Fotograficzny im. Włodzimierza Korsaka

W dniu wczorajszym zostały ogłoszone wyniki piątej edycji Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Korsaka, organizowanego pod hasłem „Przyroda łączy”. Konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród fotografików, z kraju i zagranicy napłynęło kilkaset zdjęć przedstawiających piękno przyrody. Po raz pierwszy wpłynęły zdjęcia z Powiatu Siebieżskiego w Rosji, w którym urodził się Włodzimierz Korsak.
Organizatorami konkursu byli Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz gorzowski oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego oraz i Mer Samorządu Rejonu Solecznickiego na Litwie.

Miło nam poinformować, że jednym z laureatów został nasz kol. Łukasz Dziekan, który zajął II miejsce w kategorii „pies myśliwski” z pracą „Benek”. Zdjęcie zostało wykonane podczas polowania na bażanty i przedstawia kol. Witolda Sienniaka ze swoim pupilem „Benkiem”.

Pełna informacja o konkursie wraz z wynikami jest dostępna na stronie Zarządu Okręgowego PZŁ w Gorzowie Wielkopolskim i stronie głównej Polskiego Związku Łowieckiego.

Włodzimierz Korsak to przyrodnik, podróżnik i pisarz. Naczelny Łowczy Rzeczypospolitej Polskiej. Członek Związku Literatów Polskich (1959). Członek założyciel Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego (1954).
Urodzony w Anińsku (powiat Siebież, wówczas Biała Ruś w guberni witebskiej). Zmarł w Krakowie. Z Gorzowem Wlkp. związany w latach 1945-1972. Ukończył gimnazjum w Rydze i Akademię Rolniczą w Taborze (Czechy). Był podróżnikiem i myśliwym. Zwiedził Kaukaz, Turkiestan, Wschodnią Bucharę i Afganistan. W 1918 roku osiadł w Warszawie. Pisał książki o przyrodzie, stając się autorytetem w kwestiach łowieckich i przyrody. W 1923 roku (na dwa lata) otrzymał stanowisko Głównego Łowczego Rzeczypospolitej. Później m.in. zarządzał dobrami Jarosława Potockiego. Do wybuchu wojny był też łowczym w Dyrekcji Lasów Państwowych na Wileńszczyźnie.
Napisał kilkanaście książek o tematyce myśliwskiej. Wiele z nich sam ilustrował rysunkami, akwarelami i zdjęciami. W 1924 roku miał wystawę akwarel w warszawskiej Zachęcie. Miał też wystawy w Muzeum Okręgowym w Gorzowie. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat wielu nagród literackich.

error: Zawartość chroniona!