- Hide menu

Puchar Polski Long Range Shooting – Golden Guns


Pomimo złej pogody na strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce zjawiło się 20 myśliwych, którzy wzięli udział w zawodach kulowych rozgrywanych w ramach II rundy Pucharu Polski Long Range Shooting, podczas których strzelcy mierzą się z dystansami do 1400 metrów.
W gronie strzelców znalazło się także trzech przedstawicieli Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego: Krzysztof Kiljański, Tomasz Łagowski i Łukasz Dziekan.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z trzema konkurencjami, w których strzały oddawane były na dystanse od 40 do 200 metrów.
„Polowanie z zasiadki”, do tarcz z sylwetką dzika ustawionych w odległościach pomiędzy 100 a 200 metrów. Postawa: siedząc na krześle (podparcie broni na poprzecznej desce, jak na ambonie myśliwskiej, bez możliwości podparcia łokci). Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania. Czas strzelania: 10 minut na obie tarcze wg. uznania strzelca.

Drugą konkurencją było „Polowanie z podchodu”. Tarcze z sylwetką kozła ustawione na dystansach od 80 do 150 metrów. Postawa: stojąc z wykorzystaniem pastorału lub innej podpórki. Dopuszczony był jedynie 1 punkt podparcia broni, przy czym za „punkt podparcia” uznawane były widełki lub element styczny pastorału do broni nie dłuższy niż 5 cm. Pastorał nie mógł być przytwierdzony do broni, broń nie mogła być w żaden sposób połączona z pastorałem lub ściśnięta w łożu pastorału. Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania.

Ostatnia konkurencja nazwana „Polowanie zbiorowe” wykonywana była w postawie stojącej z wolnej ręki. Jako tarcze ustawiono sylwetkę dzika na dalszej odległości (90 metrów) a na bliższej (40 metrów) łeb dzika, imitujący jego szarżę. Powiększenie lunety jak na polowaniu zbiorowym – maksymalne nastawienie 3x, można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania w zakresie 1x – 3x jak również używać kolimatorów.

Każda z konkurencji trwała 10 minut. W tym czasie należało oddać 10 strzałów do 2 tarcz na różnych dystansach. Sytuacji nie ułatwiały padający przez cały czas zawodów deszcz oraz wiatr, w porywach osiągający prędkość do 3 m/s który, szczególnie na granicznych dystansach i dla małych kalibrów, dość istotnie zmieniał punkty trafień na tarczach.

Najlepiej wypadli:
1 – Dawid Gojke, KŁ Uroczysko z Dąbrówki – 257/300 pkt
2 – Michał Dudzik, KŁ Knieja z Lubartowa – 249/300 pkt
3 – Łukasz Dziekan, KŁ Dudek z Ostrowca Św. – 241/300 pkt

W trakcie imprezy można było również przetestować najnowszy sprzęt nokto i termowizyjny Delta Optical, Infiray czy Guide.

Tekst: Łukasz Dziekan. Fotografie: Łukasz Dziekan i Tomasz Łagowski.