- Hide menu

Relacja z zawodów II Rundy Pucharu Polski Long Range Shooting – Golden Guns

W dniu 17 września 2022 r. na strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, w ramach dwudniowych zawodów w strzelaniach długodystansowych, odbyły się kolejne w tym roku zawody w strzelaniu dla myśliwych. Impreza odbyła się w trakcie II rundy zawodów Pucharu Polski Long Range Shooting, podczas których strzelcy mierzą się z dystansami do 1400 metrów.
Ponownie na liście startowej pojawiło się trzech przedstawicieli Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego: Krzysztof Kiljański, Tomasz Łagowski i Łukasz Dziekan.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema konkurencjami, w których strzały oddawane były na dystanse od 40 do 300 metrów. Wzorem poprzedniej edycji pierwszą konkurencją było „Polowanie zbiorowe”. Strzelanie wykonywane było w postawie stojącej z wolnej ręki. Jako tarcze ustawiono sylwetkę dzika na dalszej odległości (80 metrów), a na bliższej (28 metrów) łeb dzika, imitujący jego szarżę. Powiększenie lunety – maksymalne nastawienie 4x, można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania w zakresie 1x – 4x jak również używać kolimatorów.

Drugą konkurencją było „Polowanie z podchodu”. Tarcze z sylwetkami dzika i kozicy ustawione na dystansach 90 i 120 metrów. Postawa: stojąc z wykorzystaniem pastorału lub innej podpórki. Dopuszczony był jedynie 1 punkt podparcia broni, przy czym za punkt podparcia uznawane były widełki lub element styczny pastorału do broni nie dłuższy niż 5 cm. Pastorał nie mógł być przytwierdzony do broni, broń nie mogła być w żaden sposób połączona z pastorałem lub ściśnięta w łożu pastorału. Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania.

„Polowanie z zasiadki”, do tarcz z sylwetkami dzika i kozicy ustawionych w odległościach 161 i 192 metry. Postawa: siedząc na krześle (podparcie broni na poprzecznej desce, jak na ambonie myśliwskiej, bez możliwości podparcia łokci). Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania. Czas strzelania: 10 minut na obie tarcze według uznania strzelca.

Ostatnia konkurencja to strzelanie do tarczy z wizerunkiem kozicy z pozycji leżąc na dystansie 300 metrów. Do dyspozycji strzelającego były wyłącznie mata do leżenia i, jako podpórka, worek z piaskiem.

Każda z konkurencji trwała 10 minut. W tym czasie, w trzech pierwszych konkurencjach, należało oddać 10 strzałów do 2 tarcz na różnych dystansach a w 4. konkurencji 10 strzałów do jednej tarczy.

Zawody rozpoczęły się po godzinie 7 rano, przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie i temperaturze poniżej 15ºC. W ciągu dnia temperatura wzrosła już nieznacznie. Pojawiły się za to niewielkie porywy wiatru do 5 m/s. Tym razem nie miały one praktycznego wpływu na rozgrywane zawody, gdyż wiatr wiał wzdłuż osi strzeleckich.

Wyniki pierwszej konkurencji prawie ustaliły kolejność czołówki do końca zawodów. Pierwsze miejsce zajmował Dawid Gojke z 94 punktami, drugie Łukasz Dziekan z 91 punktami, trzecie Jacek Wojtaś zdobywając 87 punktów a na czwartym miejscu był Janusz Stępniewski z 83 punktami. Tomasz Łagowski i Krzysztof Kiljański zajęli miejsca w drugiej dziesiątce.

W strzelaniu z pastorału aż sześcioro zawodników przekroczyło poziom 90 punktów. Tę konkurencję wygrała Marta Laskowska z wynikiem 97 punktów a na kolejnych miejscach byli Janusz Stępniewski – 95 punktów, Dawid Gojke – 94 punkty, Łukasz Dziekan – 93 punkty, Michał Dudzik – 92 i Michał Tuzinowski – 91 punktów. Po dwóch konkurencjach prowizoryczne podium wyglądało jednak następująco: Dawid Gojke, Łukasz Dziekan i Janusz Stępniewski.

W trzeciej konkurencji, czyli strzelanie z ambony maksymalne wyniki zostały wyśrubowane prawie maksymalnie. Konkurencję wygrał Dawid Gojke, strzelając 99 punktów, ale tyle samo wystrzelała przedstawicielka Koła Łowieckiego „Diana” z Warcina – Marta Laskowska. Trzecie miejsce, ze zdobytymi 96 punktami zajął Łukasz Dziekan. Na dalszych pozycjach uplasowali się Michał Dudzik z 92 punktami oraz Tomasz Łagowski z 90 punktami.

Wielu zawodników do ostatniej konkurencji, czyli strzałów na 300 metrów, podchodziło z dużymi obawami. Większość zawodników pamiętała, że podczas ostatniej rundy wiatr mocno zmodyfikował ostateczny wygląd tabeli, ale tym razem nie było wietrznie. Mimo to, strzelanie na takim dystansie jednak już dość wyraźnie pokazuje wszelkie błędy strzelającego. Dodatkowo opad kuli na tym dystansie, w zależności od kalibru i jej prędkości może wynosić nawet w okolicach 0,5 metra. Podczas gdy rozmiar centralnej dziesiątki to tylko 3 cm. Najlepiej w tej konkurencji poradziła sobie i wygrała ją Marta Laskowska zdobywając 97 punktów, ale tuż za nią uplasował się Łukasz Dziekan z 94 punktami, strzelając m.in. 5×10. Trzeci z zawodników, Janusz Stępniewski zdobył 92 punkty a czwarty w tej konkurencji był Tomasz Łagowski z 88 punktami.

Wyniki tej konkurencji pozwoliły Łukaszowi na odrobienie 7 punktów straty do Dawida Gojke i zrównanie się z nim punktami w klasyfikacji generalnej zawodów. O ostatecznej kolejności decydowała jednak liczba zdobytych w trakcie całych zawodów centralnych „10” a tych Dawid miał 4 więcej.

Wyniki podium:
1 – Dawid Gojke, KŁ Uroczysko z Dąbrówki – 374/400 pkt
2 – Łukasz Dziekan, KŁ Dudek z Ostrowca Świętokrzyskiego – 374/400 pkt
3 – Janusz Stępniewski, KŁ Koliber z Warszawy – 359/400 pkt

Dobre wyniki wystrzelane przez Tomasza Łagowskiego w dwóch ostatnich konkurencjach pozwoliły mu ostatecznie wskoczyć na, bardzo dobre, 7 miejsce w klasyfikacji generalnej. Uplasował się tym samym pomiędzy znanymi i utytułowanymi zawodnikami z wieloletnim doświadczeniem w strzelaniach sportowych i taktycznych.

Łukasz, mimo że tym razem nie wygrał żadnej z konkurencji, jako jedyny zawodnik w każdej konkurencji przekroczył poziom 90 punktów.

Mam nadzieję, że kłopoty sprzętowe które trapiły Krzysztofa Kiljańskiego przez całe zawody zostaną wkrótce rozwiązane.

Warto też odnotować, że poziom zawodów zauważalnie rośnie. Świadczą o tym zdobycze punktowe niezbędne do wygrania zawodów. Podczas pierwszej edycji zwycięstwo zapewniło 257 punktów a rozegrano tylko 3 konkurencje. W drugiej edycji, po 3 konkurencjach prowadzący w tabeli miał 264 punkty a w obecnej 287 punktów.

Tekst: Łukasz Dziekan, zdjęcia: Tomasz Łagowski, Łukasz Dziekan.

error: Zawartość chroniona!