- Hide menu

Relacja z zawodów Pucharu Polski Long Range Shooting – Golden Guns

W dniu 18 czerwca 2022 r. na strzelnicy Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce po raz kolejny zorganizowane zostały zawody w strzelaniu dla myśliwych. Impreza odbywała się w trakcie rundy zawodów Pucharu Polski Long Range Shooting, podczas których strzelcy mierzą się z dystansami do 1400 metrów. W gronie strzelców znalazło się także trzech przedstawicieli Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego: Krzysztof Kiljański, Tomasz Łagowski i Łukasz Dziekan.

Zawodnicy musieli zmierzyć się z czterema konkurencjami, w których strzały oddawane były na dystanse od 40 do 300 metrów. Tym razem pierwszą konkurencją było „Polowanie zbiorowe”. Strzelanie wykonywane było w postawie stojącej z wolnej ręki. Jako tarcze ustawiono sylwetkę dzika na dalszej odległości (90 metrów), a na bliższej (40 metrów) łeb dzika, imitujący jego szarżę. Powiększenie lunety – maksymalne nastawienie 4x, można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania w zakresie 1x – 4x jak również używać kolimatorów.

Drugą konkurencją było „Polowanie z podchodu”. Tarcze z sylwetkami dzika i kozicy ustawione na dystansach od 80 do 200 metrów. Postawa: stojąc z wykorzystaniem pastorału lub innej podpórki. Dopuszczony był jedynie 1 punkt podparcia broni, przy czym za punkt podparcia uznawane były widełki lub element styczny pastorału do broni nie dłuższy niż 5 cm. Pastorał nie mógł być przytwierdzony do broni, broń nie mogła być w żaden sposób połączona z pastorałem lub ściśnięta w łożu pastorału. Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania.

„Polowanie z zasiadki”, do tarcz z sylwetkami dzika i kozicy ustawionych w odległościach pomiędzy 100 a 200 metrów. Postawa: siedząc na krześle (podparcie broni na poprzecznej desce, jak na ambonie myśliwskiej, bez możliwości podparcia łokci). Powiększenie lunety dowolne, a także można je było dowolnie zmieniać w trakcie strzelania. Czas strzelania: 10 minut na obie tarcze według uznania strzelca.

Ostatnia konkurencja to strzelanie z pozycji leżąc na dystansie 300 metrów. Do dyspozycji strzelającego były wyłącznie mata do leżenia i, jako podpórka, worek z piaskiem.

Każda z konkurencji trwała 10 minut. W tym czasie, w trzech pierwszych konkurencjach, należało oddać 10 strzałów do 2 tarcz na różnych dystansach a w 4. konkurencji 10 strzałów do jednej tarczy.

Zawody rozpoczęły się po godzinie 7 rano, przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie i temperaturze poniżej 20ºC. Z czasem temperatura zaczęła rosnąć, osiągając w ciągu dnia ponad 30ºC. Nasiliły się także powiewy wiatru. Od bezwietrznej pogody na początku zawodów do porywów wynoszących ponad 2 m/s z różnych stron. Przy czym wielokrotnie można było zaobserwować zmienny charakter wiatru, gdy w okolicy stanowisk strzeleckich wiał on w plecy, a na przedpolu, w tym samym czasie, prostopadle do osi strzeleckich. Jak się później okazało wiatr był cichym bohaterem tych zawodów.

Po pierwszej konkurencji Tomasz Łagowski zajmował 3. miejsce, Łukasz Dziekan 6., a Krzysztof Kiljański 19.

Dzięki wygraniu drugiej konkurencji Łukasz awansował o 3 pozycje. W tym momencie reprezentanci naszego Koła zajmowali dwa najniższe stopnie podium – Tomek 2. miejsce, Łukasz 3. a Krzysztof był 16.

Trzecia konkurencja wbrew pozorom wcale nie okazała się łatwa. Łukasz awansował na 2. pozycję w klasyfikacji generalnej, a Tomka wyprzedził i wypchnął poza podium zwycięzca poprzedniej edycji i, jak się później okaże, także obecnej – Dawid Gojke. Na 4. miejsce awansował Paweł Lisiak, Łowczy Krajowy.

Decydujące znaczenie miała 4. konkurencja – strzał z pozycji leżącej na 300 metrów. Tutaj zaprocentowały wiedza, doświadczenie i właściwości sprzętu. Zmienny i porywisty wiatr okazał się „zabójczy” dla małych kalibrów z lekkimi pociskami. Dobre rezultaty uzyskali przede wszystkim strzelcy korzystający z ciężkich kulek lub kalibru od 6,5 mm w górę. Wyniki w tej konkurencji, plasujące naszych reprezentantów w połowie stawki, zepchnęły ich w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie Łukasz Dziekan zajął 7., Tomasz Łagowski 9., a Krzysztof Kiljański 22. miejsce.

Wyniki pierwszej 10:
1 – Dawid Gojke, KŁ Uroczysko z Dąbrówki – 357/400 pkt
2 – Tomasz Banasiak, KŁ Przepiórka z Woli Wiązowej – 347/400 pkt
3 – Paweł Lisiak, PZŁ Warszawa – 334/400 pkt
4 – Janusz Stępniewski, KŁ Koliber z Warszawy – 328/400 pkt
5 – Piotr Siezieniewski, KŁ Wybrzeże z Gdańska – 312/400 pkt
6 – Bartłomiej Krawiec, KŁ Knieja z Radzynia Podlaskiego – 311/400 pkt
7 – Łukasz Dziekan, KŁ Dudek z Ostrowca Świętokrzyskiego – 306/400 pkt
8 – Michał Dudzik, KŁ Knieja z Lubartowa – 297/400 pkt
9 – Tomasz Łagowski, KŁ Dudek z Ostrowca Świętokrzyskiego – 292/400 pkt
10 – Jakub Woźniak, KŁ nr 64 „Hubert” z Gniezna – 283/400 pkt

Patrząc na ostateczny wynik, można czuć niedosyt, ale świadomość, że nasi reprezentanci udanie rywalizowali z wielokrotnymi mistrzami Polski i doświadczonymi uczestnikami zawodów w strzelaniach długodystansowych pozwala spojrzeć na całość z innej perspektywy.

Kilka kół łowieckich miało co najmniej 2 reprezentantów na zawodach. Jako ciekawostkę podajemy, że gdyby prowadzona była klasyfikacja kół łowieckich uwzględniająca wyniki tylko dwóch najlepszych strzelców, to reprezentanci naszego koła zajęliby I miejsce przed reprezentantami Koła Łowieckiego nr 64 „Hubert” z Gniezna oraz Koła Łowieckiego „Knieja” w Radzyniu Podlaskim.


Tekst i zdjęcia: Łukasz Dziekan.

error: Zawartość chroniona!