- Hide menu

Uwaga na bizona w łowisku! [AKTUALIZACJA]

Bynajmniej nie jest to żart związany z trwającymi obecnie żniwami i popularną nazwą kombajnu zbożowego…

Z informacji przesłanej przez dr inż. Lecha Buchholza, Regionalnego Konserwatora Przyrody, do ZO PZŁ w Tarnobrzegu wynika, że w naszych łowiskach można spotkać samca bizona amerykańskiego (Bos bison). Jest to gatunek IGO podlegający szybkiej eliminacji.

Celem usunięcia ewentualnych wątpliwości odnośnie legalności wykonania eliminacji tego osobnika w drodze odstrzału informujemy, że prawo do wykonania takiego odstrzału przez myśliwego w danym obwodzie łowieckim wynika wprost z zapisów ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 o gatunkach obcych (Dz. U. 2021, poz. 1718), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2022 w sprawie listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii i listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Polski, działań zaradczych oraz środków mających na celu przywrócenie naturalnego stanu ekosystemów (Dz. U. RP, poz. 2649), oraz ustawy z dnia 13 października 1995 Prawo łowieckie (Dz. U. 1995, Nr 147, poz. 713 z późn. zm.).

Nie potrzebna jest więc w tym względzie jakakolwiek decyzja administracyjna, ani specjalne pozwolenie wydane przez organ państwowy (podobnie jak w przypadku innych gatunków IGO, np. jelenia sika, nutrii czy jenota).

Mięso przedmiotowego bizona nie jest zdatne do spożycia, ponieważ dwukrotnie (ostatnio w dniu 21 lipca br.) zwierzę usypiane było farmakologicznie strzałem ze strzelby Palmera, dużą dawką środka usypiającego, którego ślady nadal mogą pozostawać w jego organizmie.

O wszelkich obserwacjach przedmiotowego samca bizona amerykańskiego oraz ewentualnym wykonaniu jego odstrzału, proszę pilnie telefonicznie poinformować Pana dr inż. Lecha Buchholza, (także w nocy) tel. 887 776 747 lub 604 724 069.

[AKTUALIZACJA Z DNIA 28 LIPCA BR.]
Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu stoi na stanowisku, iż w przypadku napotkania bizona, winno się ograniczyć jedynie do poinformowania o miejscu przebywania zwierzęcia.


Źródło: Wikipedia.

error: Zawartość chroniona!