- Hide menu

VI Hubertus Ostrowiecki


Myśliwym gospodarującym w obwodach łowieckich na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski pierwszy dzień października 2022 r. upłynął w świątecznej atmosferze VI Hubertusa Ostrowieckiego. Hubertus to tradycyjne święto organizowane przez myśliwych na początku okresu polowań zbiorowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych impreza zorganizowana została przy kościele p.w. Świętego Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim a rozpoczęła ją uroczysta msza święta połączona z poświeceniem i wręczeniem sztandaru dla Koła Łowieckiego „Muflon”, zbiegającym się z jubileuszem 70-lecia istnienia koła.
Mszę świętą koncelebrowali: ks. prałat Franciszek Berak, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach i kapelan świętokrzyskich myśliwych wraz z proboszczem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza ks. Markiem Dzióbą. Mszy towarzyszyła specjalna oprawa obfitująca w wiele akcentów myśliwskich. Był to zarówno wystrój otoczenia ołtarza, dary ołtarza jak i oprawa sygnalistyczna, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”.

Uroczystość zgromadziła delegacje i poczty sztandarowe kół łowieckich, przedstawicieli władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Kielc i Tarnobrzega, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i Nadleśnictwa Skarżysko, parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta, gmin i powiatu oraz instytucji współdziałających.

W imprezie wzięły udział, m.in. KŁ „Jarząbek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, HKŁ „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Dzik” z Ćmielowa, KŁ „Szarak” z Radomia, KŁ „Góra Chełmowa z Rudek, KŁ „Muflon” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Łoś” z Łoniowa, KŁ „Pustułka” z Ożarowa i KŁ „Ponowa” z Karczmy Miłkowskiej. Koła zorganizowały stoiska na których można było podziwiać trofea myśliwskie, wystawę zdjęć o tematyce łowieckiej, czy wreszcie skosztować różnorodnych potraw z dziczyzny.

Swoje stoiska zorganizowały również Nadleśnictwa: Ostrowiec Świętokrzyski i Skarżysko oraz Świętokrzyski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Leśnicy opowiadali na czym polega ich praca i jakie skarby skrywają ostrowieckie lasy, a myśliwi z Klubu Kolekcjonera zaprezentowali ogromny zbiór ciekawostek związanych z łowiectwem.

Po uroczystej mszy świętej dalsza część uroczystości odbywała się na placu przykościelnym. Myśliwi oraz leśnicy usłyszeli wiele gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości, wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy i kierownicy wielu jednostek wojewódzkich czy powiatowych.

Obchody były też dobrą okazją do wręczenia odznaczeń dla myśliwych. Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej zostali odznaczeni: Tomasz Oleksiak i Leszek Zawolski z KŁ „Dzik” z Ćmielowa. Odznakę „50 lat członkostwa w PZŁ” otrzymał Marian Migas z KŁ „Muflon” z Ostrowca Świętokrzyskiego. Brązowe Medale Zasłużony dla Łowiectwa Kielecczyzny wręczono następującym myśliwym KŁ „Muflon”: Zbigniew Budzeń, Lech Gryz, Marian Migas, Jacek Sobolak, Paweł Sokołowski i Leszek Tuchowski. Odznaki „Za zasługi dla okręgu tarnobrzeskiego” otrzymali: Artur Stefaniak – Skarbnik Koła Łowieckiego „Dzik” w Ćmielowie oraz Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

Uroczystości zakończyła prezentacja psów myśliwskich, które prezentowali przede wszystkim myśliwi Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim: Remigiusz Miaz, Grzegorz Domagalski, Waldemar Chwistek i Tomasz Łagowski a prowadzącym tę część uroczystości był Paweł Kosiarz, który oprócz swojego psa prezentował wcześniej innego ze swoich pupili czyli myszołowca towarzyskiego, zwanego też jastrzębiem Harrisa.

error: Zawartość chroniona!