Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował, że w dniu 07.02.2025 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2025/268 z dnia 4 lutego 2025 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Zmiany w zakresie obszarów objętych ograniczeniami ww. rozporządzeniu dotyczą między innymi województwa świętokrzyskiego i obszarów na terenie naszych obwodów łowieckich
Wprowadzona zmiana regionalizacji na terenie województwa świętokrzyskiego dotyczy części gminy Bodzechów położonej na północ od linii wyznaczonej przez linię kolejową łączącą Ćmielów – Bodzechów – Ostrowiec Świętokrzyski w powiecie ostrowieckim, które zostały włączone do obszaru objętego ograniczeniami II (strefa różowa).
Aktualny zasięg stref jest dostępny tutaj.
Obowiązujące zasady:
1. Każdy odstrzelony dzik na obszarach objętych ograniczeniami II (różowa) jest niezwłocznie dostarczany w całości, niewypatroszony, do położonego na tym samym obszarze, na którym został odstrzelony, punktu skupu dziczyzny lub zakładu obróbki dziczyzny, lub innego zakładu nadzorowanego przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, w którym mogą być przechowywane tusze lub skóry dzików tj. dziki odstrzelone w o.o.o II trafiają do chłodni w Smykowie, Kunowie, Sarnówku Dużym.
2. Każdy odstrzelony dzik na obszarze objętym ograniczeniami I jest niezwłocznie dostarczany do położonego na tym samym obszarze punku skupu dziczyzny lub zakładów, o których mowa w pkt 1.tj. dziki odstrzelone w o.o.o I trafiają do chłodni w o.o.o I tj. tymczasowo do chłodni w Żurawnikach, powiat opatowski.
3. Dziki odstrzelone ze strefy II (strefa różowa) muszą być spożytkowane wyłącznie na użytek własny na obszarze tej strefy i nie mogą być przemieszczone poza tę strefę – zgodnie z oświadczeniem myśliwego.
4. Myśliwi, pracownicy Służby Leśnej i funkcjonariusze Straży Granicznej oraz osoby mające kontakt z martwymi dzikami mają obowiązek zgłoszenia organom Inspekcji Weterynaryjnej znalezienia zwłok dzików – w celu pobrania prób w kierunku ww. jednostki chorobowej. Pamiętać należy, że mając kontakt z padłym dzikiem bądź miejscem gdzie został znaleziony należy przeprowadzić dokładną dezynfekcję obuwia, ubrań oraz rąk gdyż w innym przypadku człowiek może zostać wektorem przenoszenia wirusa.
5. Rolnicy utrzymujący trzodę chlewną ze strefy II (strefa różowa) tj. gmina Bałtów, gmina Kunów i Ćmielów oraz część gminy Bodzechów zobowiązani są do niezwłocznego przekazywania do PLW w Ostrowcu Św. inf. dot. padłych świń. Przed przemieszczeniem świń z ww. gospodarstwa hodowcy powinni uzyskać zgodę od PLW w Ostrowcu Św. na ich przemieszczenie.
6. Rolnicy z ww. gmin z o.o.o. II (strefa różowa) planujący przemieszczenie świń ze swoich gospodarstw powinni wcześniej stawić się u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ostrowcu Św. w celu weryfikacji spełnienia wszystkich wymagań bioasekuracji ASF oraz zatwierdzenia planu bezpieczeństwa biologicznego. Dopiero po spełnieniu ww. wymagań PLW rozpatrzy wniosek o zezwolenie na przemieszczenie świń z ww. gospodarstw.
7. Świnie przemieszczane z gospodarstw muszą być zaopatrzone w świadectwo zdrowia.
8. Gospodarstwa utrzymujące świnie ze strefy o.o.o II (strefa różowa) będą kontrolowane pod względem przestrzegania zasada bioasekuracji ASF co 4 miesiące.