- Hide menu

05.03.2023 r., Kaziuki ostrowieckie

Obchodzone hucznie w ostrowieckiej parafii p.w. Św. Kazimierza Królewicza „Kaziuki ostrowieckie” na stałe wpisały się w myśliwski kalendarz imprez promujących łowiectwo. Tym razem uroczyste obchody odpustowe odbyły się w niedzielę, 5 marca br., a wokół namiotów wystawionych przez koła łowieckie gromadziły się największy tłumy przybyłych na uroczystości.

Tradycyjnie uroczystą Mszę Świętą rozpoczęła inscenizacja pochodu z królewiczem Kazimierzem oraz wprowadzenie sztandarów do kościoła. Uroczystą Eucharystię, której przewodniczył ks. prałat Krzysztof Rusiecki, z udziałem duszpasterzy ostrowieckich parafii, rozpoczęto pieśnią „Ave Maria” Giulio Cacciniego w wykonaniu Nazara Tatsyshyna, tenora Filhramonii Lwowskiej.

Podobnie jak w roku poprzednim, w szczególny sposób podczas Kaziuków zwracano uwagę na trwający na Ukrainie konflikt zbrojny oraz związane z tym potrzeby humanitarne ludności cywilnej na terenach objętych działaniami wojennymi. Jednym z takich akcentów była wystawa i uroczyste poświęcenie ikon namalowanych na deskach pochodzących ze skrzynek amunicyjnych i budowli zniszczonych w trakcie działań. Deski zostały przywiezione do Polski przy okazji wyjazdów z pomocą humanitarną, którą m.in. w rejon Bachmutu, organizował Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu. Dochód z ich sprzedaży będzie wsparciem dla poszkodowanych mieszkańców.

Po Mszy świętej plac przy kościele zamienił się w kolorowy jarmark.

Swój aktywny wkład w organizację Kaziuków, oprócz Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego miały również Koło Łowieckie „Dzik” z Ćmielowa, Koło Łowieckie „Jarząbek” z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski. Przedstawiciele kół łowieckich mieli okazję zaprezentowania się w lokalnej telewizji oraz udzielenia wywiadów dla prasy.

Oprócz wystaw trofeów łowieckich, przy których chętnie pozowały do zdjęć osoby w każdym wieku oraz mogły dotknąć futer bobra, borsuka czy dzika, przygotowały jedną z największych kaziukowych atrakcji którą była degustacja potraw z dziczyzny. Przygotowane z dziczyzny potrawy szybko zgromadziły długie kolejki chętnych do ich degustacji.

Na stoisku Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” zorganizowany został też konkurs rysunkowy z nagrodami dla najmłodszych, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Poniżej prezentujemy kilka z wielu wykonanych tego dnia prac.

W obchodach brali również udział członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku Szydłów, którzy oprócz inscenizacji pochodu królewicza, przedstawili m.in. pokaz walk rycerskich. Odbył się również jarmark rękodzielniczy i gastronomiczny. Ciastami częstowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gmin Bodzechów i Waśniów. Ciekawostek nie zabrakło również na stoiskach PSP Nr 7, Liceum Katolickiego, Zespołu Szkół Specjalnych oraz WTZ „Szansa”. Na scenie odbywały się występy artystyczne, które rozpoczął występ Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pomimo zmiennej pogody, Kaziuki przyciągnęły tłumy. Uroczysty jarmark odpustowy, w parafii pod wezwaniem świętego Kazimierza Królewicza na ostrowieckich Pułankach, stał się już tradycją a udział kół łowieckich jego nieodłączną i wyczekiwaną przez wielu uczestników częścią. Dla niektórych, z uwagi na degustację dziczyzny, jedyną lub najważniejszą atrakcją.

Prace wykonane na stoisku HKŁ „Dudek” przez dzieci

Tekst i zdjęcia: Łukasz Dziekan

error: Zawartość chroniona!