- Hide menu

24.09.2023 r., VII Hubertus Ostrowiecki


Napięty kalendarz imprez myśliwskich związanych z obchodzonymi jubileuszami spowodował, że tegoroczny Hubertus Ostrowiecki odbył się już 24 września 2023 r. Po raz siódmy myśliwi gospodarujący w obwodach łowieckich na terenie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski świętowali przed okresem polowań zbiorowych. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza zorganizowana została przy kościele p.w. Świętego Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mszę świętą koncelebrowali: ks. prałat Franciszek Berak, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach i kapelan świętokrzyskich myśliwych wraz z proboszczem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza ks. Markiem Dzióbą. Mszy towarzyszyła specjalna oprawa obfitująca w wiele akcentów myśliwskich. Był to zarówno wystrój otoczenia ołtarza, dary ołtarza jak i oprawa sygnalistyczna, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”. Tym razem przed ołtarzem pojawił się dodatkowo napis informujący o obchodzonym w tym roku jubileuszu, według niektórych 100-lecia istnienia PZŁ lub, jak przekonują inni, zjednoczonego łowiectwa w Polsce.

Uroczystość zgromadziła delegacje i poczty sztandarowe kół łowieckich, przedstawicieli władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Kielc i Tarnobrzega, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu, miasta i gmin oraz instytucji współdziałających.

W imprezie wzięły udział, m.in.: KŁ „Jarząbek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, HKŁ „Dudek” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Dzik” z Ćmielowa, KŁ „Szarak” z Radomia, KŁ „Góra Chełmowa z Rudek, KŁ „Muflon” z Ostrowca Świętokrzyskiego, KŁ „Bażant” z Dwikóz, KŁ „Nemrod” z Małyszyna Dolnego, KŁ „Hubert” ze Starachowic, KŁ „Pustułka” z Ożarowa i KŁ „Ponowa” z Karczmy Miłkowskiej. Koła wystawiły poczty sztandarowe lub zorganizowały stoiska na których można było podziwiać trofea myśliwskie, wystawę zdjęć o tematyce łowieckiej, czy wreszcie skosztować różnorodnych potraw z dziczyzny.

Hutnicze Koło Łowieckie „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim wystawiło poczet sztandarowy w skład którego weszli: sztandarowy – Remigiusz Miaz oraz Julian Budziński i Krzysztof Chlewicki jako asysta pocztu. W namiocie Koła można było obejrzeć trofea myśliwskie i zdjęcia o tematyce łowieckiej autorstwa Łukasza Dziekana. Kolekcję spreparowanych zwierząt, występujących w naszych łowiskach, udostępnił na stoisku Sebastian Tuźnik z ZO PZŁ w Tarnobrzegu. W dalszej części obchodów goście zostali poczęstowani bigosem, który przygotował Grzegorz Domagalski wraz z rodziną, a prawdziwą furorę zrobił pieczony dzik, przygotowany przez Tomasza Łagowskiego.

Swoje stoiska zorganizowały również Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Leśnicy opowiadali na czym polega ich praca i jakie skarby skrywają ostrowieckie lasy, a myśliwi z Klubu Kolekcjonera zaprezentowali ogromny zbiór ciekawostek związanych z łowiectwem.

Swoje stoiska zorganizowały również Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Oddział Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Leśnicy opowiadali na czym polega ich praca i jakie skarby skrywają ostrowieckie lasy, a myśliwi z Klubu Kolekcjonera zaprezentowali ogromny zbiór ciekawostek związanych z łowiectwem.

Po uroczystej mszy świętej dalsza część uroczystości odbywała się na placu przykościelnym. Myśliwi oraz leśnicy usłyszeli wiele gratulacji i podziękowań od zaproszonych gości, wśród których byli parlamentarzyści, samorządowcy i kierownicy wielu jednostek wojewódzkich czy powiatowych. Mamy nadzieję, że wszystkie życzenia były szczere, chociaż w niektórych przypadkach wyniki głosowań w parlamencie pozostają w luźnym związku z wypowiadanymi do myśliwych słowami.

Obchody były też dobrą okazją do wręczenia odznaczeń dla myśliwych. Medal świętego Huberta, czyli jedno najwyższych odznaczeń łowieckich, przyznawane od 1993 r. za szczególne osiągnięcia w zakresie propagowania kultury i sztuki łowieckiej, nadawane przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich co 5 lat z datą 3 listopada, został wręczony Tomaszowi Marcinowskiemu. Czekający od zeszłorocznego Hubertusa Ostrowieckiego Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej odebrał Tomasz Oleksiak z KŁ „Dzik” z Ćmielowa. Odznaką „50 lat członkostwa w PZŁ” zostali odznaczeni: Szymon Lada i Wenancjusz Wójcik.

Medale stulecia, za zasługi dla stuletniego dorobku łowiectwa przyznano: Tomaszowi Marcinowskiemu, byłemu wieloletniemu Prezesowi Koła Łowieckiego „Jarząbek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, ks. Markowi Dzióbie, ks. Franciszkowi Berakowi, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski Adamowi Podsiadło, Piotrowi Stawiarskiemu oraz Łukaszowi Tarłowskiemu, członkowi m.in. Hutniczego Koła łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim i Andrzejowi Ładzie, również członkowi Hutniczego Koła łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Specjalne statuetki otrzymali również Sylwester Ślusarz i Grzegorz Piotrowski. Wręczenia medali i odznaczeń dokonali m.in. Jarosław Mikołajczyk, Łowczy Okręgowy z Kielc i Robert Bąk, Łowczy Okręgowy z Tarnobrzega, Janusz Mazur, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach i Naczelnej Rady Łowieckiej oraz Sławomir Lubera, członek Naczelnej Rady Łowieckiej.

Zaproszeni przedstawiciele samorządów i jednostek współdziałających otrzymali z kolei od organizatorów pamiątkowe statuetki.

W prezentacji psów myśliwskich uczestniczył m.in. Grzegorz Domagalski, myśliwy Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tę część uroczystości prowadził Paweł Kosiarz, który oprócz swojego psa prezentował wcześniej innego ze swoich pupili czyli myszołowca towarzyskiego, zwanego też jastrzębiem Harrisa.
Na zakończenie części oficjalnej ze specjalnym szkoleniem z zasad udzielania pierwszej pomocy wystąpił doktor Krzysztof Cudzik, członek HKŁ „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wydaje się jednak, że największą atrakcją dla wszystkich odwiedzających były dania z dziczyzny serwowane prawie na wszystkich stoiskach kół łowieckich. Przy pieczonych dzikach, bigosach, wędlinach i innych wyrobach z dziczyzny momentalnie tworzyły się długie kolejki.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Dziekan.