- Hide menu

27.04.2018 r., Prace gospodarcze w łowisku

Ostatnie dni kwietnia to okres wytężonych prac myśliwych w łowisku przy zagospodarowaniu i porządkowaniu poletek zaporowych. Podstawowym celem poletek jest wzbogacenie bazy żywieniowej zwierzyny ale również ograniczenie szkód powodowanych przez zwierzynę w uprawach rolnych.

Kilka poletek zaporowych w lesie na terenie obwodów nr 63 i 81 zostało przygotowane i w całości zagospodarowane poprzez zasadzenie topinamburu (słonecznika bulwiastego). To roślina, której zalety i walory smakowe doceniają nie tylko klienci renomowanych kuchni świata ale również nasze dziki. Bulwy topinamburu stanowią wspaniałą karmę dla zwierzyny płowej, zajęcy, kuropatw i bażantów. Część naziemna natomiast, zgryzana jest przez zwierzynę płową i zające przez cały okres wegetacji. Topinambur osiąga wysokość do 3,5 m, kwitnie jesienią, daje duży plon masy zielonej. Jest odporny na warunki środowiskowe w tym przymrozki. Ma dużą zdolność regeneracji i odradzania się, co rokuje długim okresem funkcjonowania poletek.

Na innych poletkach zostały wyrównane nierówności po intensywnym buchtowaniu dzików oraz usunięto znaczne ilości samosiejek drzew oraz krzewów.

W celu poprawy kondycji zwierzyny w lesie zostały również wyłożone lizawki solne.

error: Zawartość chroniona!