- Hide menu

V Hubertus Ostrowiecki


W sobotę, 2 października 2021 r., odbył się piąty już Hubertus Ostrowiecki. Jednak to już drugi z kolei który miał wyjątkowo skromny przebieg, spowodowany panującą sytuacją epidemiczną. Był on praktycznie kalką skromnych obchodów, które miały miejsce w poprzednim roku. Impreza, która w poprzednich latach gromadziła coraz większe tłumy mieszkańców – sympatyków łowiectwa i smakoszy dziczyzny, w tym roku także została ograniczona praktycznie do uroczystości w kościele.

Organizatorami tegorocznych obchodów niezmiennie byli Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski i koła łowieckie dzierżawiące obwody łowieckie na obszarze działalności Nadleśnictwa Ostrowiec Św.

Myśliwi, leśnicy i sympatycy łowiectwa spotkali się w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mszę świętą koncelebrowali: ks. prałat Franciszek Berak, emerytowany proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach i kapelanem świętokrzyskich myśliwych wraz z proboszczem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza ks. Markiem Dzióbą i ks. Grzegorzem Wasągiem, wikariuszem parafii pw. św. Kazimierza Królewicza.

Obchodom towarzyszyła specjalna oprawa obfitująca w wiele akcentów myśliwskich. Był to zarówno wystrój otoczenia ołtarza, dary ołtarza jak i oprawa sygnalistyczna, którą zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”.

Uroczystość zgromadziła delegacje i poczty sztandarowe kół łowieckich, przedstawicieli władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego z Kielc i Tarnobrzega, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta, gmin i powiatu oraz instytucji współdziałających.

Wzorem roku poprzedniego, po uroczystościach kościelnych, nastąpiło oznaczenie zasłużonych myśliwych.

W uznaniu zasług, w otoczeniu przybyłych na uroczystości, wręczono odznaczenia łowieckie dla dwóch członków naszego Koła. „Honorowy Żeton Zasługi” (określany jako „Złom”), najwyższe odznaczenie łowieckie, ustanowione 28 listopada 1928 r. uchwałą Wydziału Wykonawczego Polskiego Związku Stowarzyszeń Łowieckich, zostało wręczone kol. Eugeniuszowi Dregerowi, Prezesowi Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Drugim z uhonorowanych tego dnia myśliwych był kol. Waldemar Chwistek, Sekretarz Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim, odznaczony Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej

Z kolei Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej uhonorowany został kol. Piotr Staszewski, myśliwy Hutniczego Koła Łowieckiego „Dudek” w Ostrowcu Świętokrzyskim od 1999 r.

Aktualnie Koło może poszczycić się trzema myśliwymi odznaczonymi „Złomem”, są to: kol. Tadeusz Kidziński, kol. Stanisław Dudek i kol. Eugeniusz Dreger.

error: Zawartość chroniona!